7 دي 1396 17:0:0
دكتر جهانگيري در جلسه ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي استان خراسان رضوي تاكيد كرد: دولت از دستاوردهاي اقتصادي خود با تمام وجود حفاظت مي كند/ موقعيت ممتاز ايران در منطقه مرهون مديريت قاطع و مدبرانه رهبر معظم انقلاب است/ وظيفه همه قوا و نهادها خدمت به مردم و حل مشكلات آنها است
معاون اول رييس جمهور با تاكيد بر اينكه جمهوري اسلامي ايران كشوري مقتدر، امن و با ثبات در منطقه است، گفت: موقعيت خوب ايران مرهون مديريت قاطع و مدبرانه رهبر معظم انقلاب و نقش كليدي ايشان در بحران هاي منطقه است.
دولت از دستاوردهاي اقتصادي خود با تمام وجود حفاظت مي كند/ موقعيت ممتاز ايران در منطقه مرهون مديريت قاطع و مدبرانه رهبر معظم انقلاب است/ وظيفه همه قوا و نهادها خدمت به مردم و حل مشكلات آنها استدكتر اسحاق جهانگيري شامگاه ( چهارشنبه) در جلسه ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي گفت: عده اي تلاش مي كنند چهره اي ضعيف، ناتوان و ناكارآمد از جمهوري اسلامي ايران ارائه كنند و اين گونه القا نمايند كه اين نظام در آستانه چهل سالگي نتوانسته است مشكلات كشور را مرتفع كند.البته از دشمنان كشور انتظاري جز اين نمي رود اما گاهي اين سخنان توسط كساني بيان مي شود كه در تلاش هستند مردم را نسبت به دولت بدبين كنند.
معاون اول رييس جمهور با اشاره به دشمني ها و رويكرد خصومت آميز آمريكا با نظام جمهوري اسلامي ايران و پيروي برخي از كشورهاي منطقه از سياست هاي كاخ سفيد گفت: جمهوري اسلامي ايران در هنگام مشكلات از همه كشورهاي مسلمان منطقه حمايت كرده و در طول اين دوران با هيچ كدام دشمني نداشته و به آنها بدي نكرده است اما شاهد رويكرد خصمانه برخي از اين كشورها است.
وي با تاكيد بر اينكه درچهل سال گذشته با وجود همه هزينه ها جمهوري اسلامي ايران از مردم مظلوم مردم فلسطين دفاع كرده است، گفت: مقامات برخي كشورها در بعضي ملاقات ها به ما مي گويند شما هم مانند برخي از كشورهاي عربي موضع بگيريد تا مشكلاتتان حل شود اما ايران با ثبات و مقتدر نقش خود را در منطقه ايفا كرده است.
دكتر جهانگيري تصريح كرد: انصافا دستاوردهاي كشور در سالهاي گذشته و در همه دولتها قابل دفاع بوده و هر چند ممكن است در برخي دوره ها سياست ها و دستاوردها روشن و بهتر و در برخي ديگر با وجود منابع زياد بليل سياست هاي نادرست دستاوردها كمتر بوده و اين موضوعي قابل كتمان نيست.
معاون اول رييس جمهور افزود: ما از ايران كشوري داراي منطق و قدرتي عظيم در ديپلماسي به دنيا معرفي كرديم و اگر طرف مقابل از خود بدعهدي نشان داد و دروغ گفت اين موضوع مايه رسوايي آنهاست. امروز رييس جمهوري آمريكا هرچه راجع به ايران مي گويد بازتاب منفي عليه آنها پيدا مي كند.
كار به جايي رسيده است كه نمايش قطعات موشكي از سوي آنها با اين هدف كه اين موشك از سوي ايران به يمن داده شده هيچ همصدايي در دنيا ايجاد نمي كند و حتي سازمان ملل اين موضوع را تاييد نكرد. آنها فكر كردند مي توانند موضوع انتقال سفارت آمريكا به بيت المقدس را تحت تاثير اين اخبار كذب قرار دهند.
دكتر جهانگيري در بخش ديگري از سخنان خود با بيان اينكه دولت از مشكلات مردم آگاه است گفت: نبايد درباره مشكلات اغراق كرد. ما مي دانيم كه زيبنده مردم ايران اين است كه وضعيت رفاهشان هر روز افزايش يابد و مي دانيم كه مي توان با توجه به فرصت ها و منابع بي نظير ايران درآمد سرانه مردم را بالا ببريم.
معاون اول رييس جمهور با تاكيد بر اينكه وظيفه همه ما در همه دستگاه ها خدمت به مردم و حل مشكلات آنها است، گفت: نبايد تحت عنوان نظارت و يا هر عنوان ديگري چوب لاي چرخ زندگي مردم گذاشت. بايد تلاش كنيم تا آرمان امام (ره) و شهدا را در خدمت رساني محقق كنيم.
وي با اشاره به اينكه بايد قدر مديران كشور را بدانيم از هر اقدامي كه منجر به از بين بردن روحيه و انگيزه مديران شود ابراز تاسف كرد و گفت: مديران بايد با انگيزه و شجاع وارد عرصه تصميم گيري براي خدمت گزاري به مردم شوند.
دكتر جهانگيري با اشاره به شاخص هاي اقتصاد نظير تورم، ثبات، اشتغال زايي گفت: رشد اقتصادي كشور طبق گزارش مركز آمار در سال گذشته بالاي 9 درصد بود و در شش ماهه اول امسال رشد اقتصادي 5.6 درصد با نفت و رشد اقتصادي بدون نفت 6 درصد است. اين در حالي است كه كشورهاي اوپك پيش بيني رشد 3.5 درصد دارند و در دنيا نيز متوسط رشد كشورها 3.5 تا 4 درصد پيش بيني شده است. معناي اين ارقام اين است كه اقتصاد ايران جزو رشد هاي برتر در دنيا است.خوشبختانه در اين مدت سرمايه گذاري داخلي و خارجي افزايش يافته و خارجي ها علاقه زيادي براي حضور در اقتصاد ايران دارند.
وي با اشاره به رشد بازار سرمايه و افزايش شاخص ها به عدد بالاي 94 هزار گفت: وقتي نمودار شاخص ها در بازار سرمايه پايين مي آيد دولت را مقصر جلوه مي دهند اما اكنون كه بازار سرمايه رشد قابل توجهي دارد كسي به دولت تبريك نمي گويد. 
دكتر جهانگيري با اشاره به بحث تورم و گراني برخي كالاها گفت: ما در چهار سال گذشته تورم را از 40 درصد به زير 10 درصد رسانده ايم و اين اتفاق بزرگي است. قطعا هر كس كه اقتصاد مي داند درك مي كند كه اين اتفاق به سادگي رخ نمي دهد بلكه نيازمند نظارت دقيق مختصات اقتصادي كشور است.
معاون اول رييس جمهور افزود: دولت تلاش مي كند اين دستاوردها را با تمام وجود حفاظت كند و توسعه بدهد. 
وي با اشاره به افزايش قيمت مرغ و تخم مرغ در بازار به موضوع بيماري آنفولانزاي مرغي و تاثير آن در بازار اشاره كرد و گفت: دولت بازار مرغ كشور را تنظيم خواهد كرد . برخي تغييرات در بازارهاي اقتصادي كشور نظير نرخ ارز متاثر از شرايط عرضه و تقاضا است و دولت قادر به كنترل اين نوسانات اقتصادي مي باشد. پس انتظار ما از صادر كنندگان غيرنفتي كشور اين است كه ارز حاصل از صادرات خود را در بخش رسمي اقتصاد بكار گيرند. اگر اين ارز بصورت كامل به بازار بيايد ما مازاد ارزي نيز خواهيم داشت.
دكتر جهانگيري با اشاره به موضوع اشتغال، كمك به خانواده هاي محروم و موضوع زلزله گفت: برنامه هاي ويژه اي در سال آينده براي حل و فصل اين موضوعات نظير اختصاص وام به روستاييان، افزايش پرداختي به خانواده هاي تحت نظر كميته امداد و سازمان بهزيستي، سهام عدالت و مستحكم سازي ساختمان ها در شهرها و روستاها طراحي كرده ايم كه با بكارگرفتن اين طرح ها شاهد تحولاتي عظيم خواهيم بود.
معاون اول رييس جمهور در بخش ديگري از سخنانش با اشاره به جايگاه تاريخي، فرهنگي و تمدني خراسان رضوي و ظرفيت هاي مادي و فرهنگي استان براي توسعه گفت: استان خراسان رضوي با چالش هاي متعددي روبرو است و دولت براي مسئله آلودگي هوا، تامين آب و اتصال ريلي استان به بندر چابهار برنامه ريزي كرده است. برقي كردن راه آهن تهران ـ مشهد با قرارداد 1.9 ميليارد دلار با چيني ها منعقد شده است. براي حل مسئله آب استان هاي خراسان رضوي، خراسان جنوبي و سيستان و بلوچستان راهي جز صرفه جويي در منابع آب و انتقال آب از درياي عمان وجود ندارد و براي تامين بنزين با كيفيت در مشهد با وزير نفت گفتگو شده است. 
دكتر جهانگيري در پايان سخنان خود تاكيد كرد: دولت اصرار دارد از همه جريانات و گرايش هايي كه توانمند هستند در اداره كشور استفاده كند.
پيش از سخنان معاون اول رييس جمهور استاندار و مديران استان ديدگاه ها و نظرات خود را درباره مسائل و چالش هاي استان خراسان رضوي مطرح كردند.

Powered by Tetis PORTAL