19 فروردين 1396 13:56:30
رييس جمهور در همايش ملي اقتصاد مقاومتي و توسعه روستايي

تروريست ها از حمله آمريكا به سوريه خوشحال شدند/ ايران براي بررسي چگونگي و مرز ورود تسليحات شيميايي به سوريه خواهان تشكيل هياتي حقيقت ياب است/ آمريكايي ها تجاوزگرانه و ظالمانه همه اصول و حقوق بين المللي را ناديده گرفته و به سوريه حمله كردند/ انتخابات نمايش قدرت ملي است؛ تخريب و ياس آفريني بايد متوقف شود/ در انتخابات دنبال حماسه هستيم و نمي خواهيم رو در رو يكديگر باشيم/ با نردبان دروغ نمي توان به پشت بام عدالت رسيد/اگر همه پاي صندوق رأي برويم بي ترديد صندوق آراء معجزه خواهد كرد/ نمي‌خواهيم روبروي هم باشيم ، دنبال رقابت سالم هستيم/ همه براي انتخابات پرشور، اخلاقي و رقابتي تلاش كنند

رييس جمهور با انتقاد از حمله موشكي آمريكا به سوريه، تاكيد كرد: جمهوري اسلامي ايران خواهان تشكيل يك هيأت حقيقت ياب با حضور كشورهاي بي طرف و بدون حضور آمريكايي ها و افراد مغرض است تا اين هيات بررسي كند كه سلاح شيميايي چگونه و از كدام مرز وارد سوريه شده است؟

 

حجت الاسلام والمسلمين دكتر حسن روحاني روز شنبه در همايش ملي اقتصاد مقاومتي و توسعه روستايي، گفت: امروز به بهانه اينكه در يك نقطه اي از سوريه از سلاح شيميايي استفاده شده ؛ البته اينكه چه كسي استفاده كرده و نوع آن معلوم نيست، سوريه مورد هدف موشكي قرار مي گيرد. اين در حالي است كه سازمان ملل به صراحت اعلام كرده كه 3 سال پيش بازرسي هاي لازم را در سوريه انجام داده و اينگونه سلاح ها را از آنجا جمع آوري كرده است.

رييس جمهور تصريح كرد: امروز بايد روشن شود كه اين سلاح شيميايي چگونه و از كدام مرز به آنجا آمده است.

دكتر روحاني با تأكيد بر اينكه آمريكايي ها تصور مي كنند كه پليس و قاضي جهان هستند، اظهار داشت: در جريان اخير خودشان قضاوت كرده و خودشان وارد عمل شدند و نيمه شب با موشك يك پايگاه هوايي در سوريه را مورد حمله قرار داده و عده اي از مردم بي گناه سوريه را هم شهيد كردند. بايد روشن شود كه اين تجاوز به چه مناسبتي به يك كشور مستقل انجام شده است.

رييس جمهور خاطر نشان كرد: كساني كه امروز در آمريكا مستقر شدند يكي از ادعاهايشان مبارزه با تروريسم بود. اين در حالي است كه امروز همه تروريست هاي سوريه از حمله آمريكا اظهار خوشحالي كرده و جشن گرفتند. آنان اگر راست مي گفتند پس چرا در اولين اقدام خود عليه ارتش سوريه كه با تروريست ها مي جنگد وارد عمل شدند و حامي و پشتيبان تروريست ها شدند.

دكتر روحاني با طرح اين سوال كه با كدام قانون و مجوز حمله موشكي به سوريه انجام شده است، گفت: اينان حتي از سازمان ملل  و كنگره خود ، كه  البته از نظر ما ايراد دارند، نيز اجازه نگرفتند و تجاوزگرانه، وقيحانه و ظالمانه همه اصول و حقوق بين المللي را ناديده گرفته و به كشور سوريه حمله كردند.

رييس جمهور تصريح كرد: اينگونه اقدامات نشان مي دهد كه بايد بيش از گذشته بيدار و متحد باشيم، آنهايي كه امروز در آمريكا سر كار آمده اند، مشخص نيست كه چه خواب و خيالي براي منطقه ديده اند. لذا بايد هوشيارانه و با برنامه ريزي درباره احتمالات مختلف براي شرايط گوناگون آماده و مهيا باشيم.

دكتر روحاني تصريح كرد: انتخابات نمايش قدرت ملي ايران است و تخريب و ياس آفريني به اسم انتخابات در جامعه بايد متوقف شود و همه بدانيم كه يك مسلمان پيرو پيامبر اسلام(ص) و ائمه اطهار(ع) دروغ نمي گويد و تخريب نمي كند؛ پس چرا واقعيت ها به مردم گفته نمي شود و با اميدي كه امروز در دل مردم درخت باروري شده، جنگ مي كنيد.

رييس جمهور افزود: چطور مي شود يك فرد خود را ايراني و مسلمان بداند و سخن غلط ، دروغ و ناروا عليه برادر خود بيان كند. امروز ما به دنبال ايجاد حماسه هستيم و نمي خواهيم رو در روي يكديگر باشيم بلكه به دنبال رقابت سالم مي باشيم. لذا هر كسي كه به ميدان انتخابات وارد مي شود بايد از لياقت ها و برنامه هاي خود سخن بگويد.

دكتر روحاني تأكيد كرد: همه بدانند كه هيچ كس با دروغ، تخريب و تهمت به جايي نمي رسد و به فرض محال هم كه برسد ارزشي ندارد و با نردبان دروغ نمي توان به پشت بام عدالت رسيد.

رييس جمهور با تأكيد بر اينكه امروز همه بايد به دنبال توسعه و آباداني كشور و روستاهاي خود باشيم، گفت: اگر در بخش كشاورزي موفق شديم، مي توانيم شاهد اقتصاد مقاومتي، توليد ملي و اشتغال بالاتر در كشور باشيم.

دكتر روحاني با بيان اينكه روز 29 ارديبهشت روز تاريخي سال 96 و سال هاي پيش روي است، اظهار داشت: 29 ارديبهشت روز قدر ملت ايران است و مهم است كه چه كسي، چه تصميمي بگيرد و چه رأيي را بر صندوق ها بيندازد.

رييس جمهور گفت: امروز در شرايط حساس تاريخي، قرار گرفته ايم و همه بدانند كه جمهوريت و اسلاميت ما در سايه انتخابات خوب خواهد بود، لذا همه مردم، اقوام و مذاهب، روستاييان و عشاير بايد به صحنه انتخابات وارد شوند و هيچ كس اجازه ندهد كه كسي بتواند مردم را از اين موضوع مأيوس كند. اگر همه پاي صندوق رأي برويم  بي ترديد صندوق آراء معجزه خواهد كرد.

دكتر روحاني گفت: از شوراي نگهبان وزارت كشور، استانداران، فرمانداران، بخشداران، دهياران و همه مردم مي خواهم كه براي يك انتخابات پرشور، سالم، رقابتي و قانوني، تلاش كنند و در اين حوزه اخلاقي در پيش بگيرند كه دشمنان را خيره و دوستان را خوشحال كنند.

رييس جمهور در بخش ديگري از سخنان خود با بيان اينكه كلمه روستا براي همه روستاييان و براي من كه در دوران كودكي و نوجواني در روستا زندگي كرده ام، همواره خاطره انگيز است، گفت: روستا به معناي صفا، محبت، قلب پاك و مهربان، ارتباط نزديك تر انسان ها با خداوند بزرگ، حضور نوابغ بزرگ، توليد و خودكفايي است. رسم نبود كه نيازمندي هاي روستا از شهر تأمين شود بلكه برعكس شهرستان ها روستاها را منبع توليد مواد غذايي، كشاورزي و صنايع دستي مي دانستند و مردم در روستا در كنار كار كشاورزي، صاحب صنايع كوچكي هم بودند و معتقدم كه خانه روستا بايد كارگاه توليدي باشد.

دكتر روحاني با تأكيد بر اينكه مي توان، روستا را زنده، آباد و متحول كرد، گفت: اگر به دنبال اقتصاد مقاومتي هستيم، مقاومت اقتصاد از روستاها آغاز مي شود.

رييس جمهور با اشاره به خودكفايي كشورمان در توليد گندم، اظهار داشت: سال گذشته، سال افتخار براي ملت ايران بود، چرا كه در سفره مان نان و آرد خارجي نبود. در سال 92 يعني زمان شروع بكار دولت يازدهم نيازمند حدود 5 ميليون تن گندم بوديم، اما در سال 94 روستاييان با تلاش و كوشش كاري كردند كه در بهار 95، همه در توليد گندم، احساس خودكفايي كرديم و در سفره همه نان و گندم پربركت ايراني، قرار گرفت و پس از ساليان دراز كه واردكننده گندم بوديم، امسال قادريم 3 ميليون تن گندم صادر كنيم.

دكتر روحاني افزود: در بخش گازوييل هم از وارد كننده به صادركننده تبديل شده ايم  و در بنزين هم امسال صادر كننده خواهيم شد و اين همه به معناي اقتصاد مقاومتي، خودكفايي و خوداتكايي است.

رييس جمهور گفت: با تلاش كشاورزان و كارآفرينان در زمينه مواد غذايي توانستيم سال 95 نسبت به سال 92، 21 ميليون تن مواد غذايي بيشتر توليد كنيم.

دكتر روحاني با تأكيد بر اينكه همواره مسئولين، كارگزاران و وزرا را بر توسعه و آباداني روستاها، فرا مي خواند، گفت: اين فرا خوان نه به خاطر اينكه يك روستايي زاده هستم بلكه به خاطر آنكه توليد و حركت اقتصادي و پيشگيري از مهاجرت هاي بي رويه از روستاها آغاز مي شود لذا روستا مي تواند پايه و ستون اقتصاد سربلند يك كشور باشد.

رييس جمهور با اشاره به اينكه امروز در كشورمان روستاي بالاي 10 خانوار كه برق نداشته باشد، وجود ندارد، گفت: ورود برق به روستا اقدام بزرگي است و مي تواند تحول جديدي را در توسعه روستاها ايجاد كند و همچنين بر اساس اعلام وزير نيرو در سال 97، شاهد تحول بزرگي در زمينه آب رساني به روستاها خواهيم بود و در طول دولت يازدهم به 5 هزار و 200 روستا آب آشاميدني سالم رسيده است؛ اين در حالي است كه در سال 92 رديفي در بودجه براي آب روستايي وجود نداشت، اما سال 95 ، 2 هزار ميليارد تومان به اين حوزه اختصاص يافت و امسال نيز بيش از 2 هزار و 200 ميليارد تومان براي آب روستايي اختصاص خواهد يافت و با برنامه ريزي اين دولت در سال 97، آبرساني به همه روستاهاي كشور، تكميل خواهد شد.

دكتر روحاني افزود: 5 هزار و 200 روستايي كه امروز از آب سالم استفاده مي كنند، جمعيتي بالغ بر 4 ميليون نفر را شامل مي شود و اين نشان دهنده ارزشمند بودن اين حركت بزرگ است تا روستاييان با آرامش، رفاه و بهداشت بيشتر بتوانند در روستا زندگي كنند.

رييس جمهور اقدامات دولت در زمينه گازرساني به روستاها را مورد اشاره قرار داد و گفت: تا سال 92، جمعاً به 14 هزار روستا، گازرساني شده بود و در طول اين دولت، به حدود 9 هزار روستاي ديگر گازرساني انجام شده است و كاش، رسانه ها، واقعيت ها و خدمات اين دولت را براي اين مردم توضيح مي دادند، گر چه هر روستا و روستايي، يك رسانه براي دولت مظلوم يازدهم است.

رييس جمهور در پاسخ به شعار "روحاني حمايتت مي كنيم" جمعيت حاضر در سالن گفت: اگر حمايت مردم، روستاييان، تلاشگران و كارآفرينان نبود حتماً نمي توانستيم اين راه پرسنگلاخ را ادامه دهيم و اميد ما در اين راه به خداي متعال و توسل ما به پيامبر(ص) و خاندان رسالت و به هدايت هاي مقام معظم رهبري و حمايت هاي مردم عزيز است و ادامه اين مسير مي تواند ما را به مقصد برساند و هيچ ترديدي در رسيدن به مقصد نهايي نداريم.

دكتر روحاني خاطر نشان كرد در سال 92، حماسه از روستاها شروع شد و امروز شاهد شرايط بهتر بهداشتي و درماني در سراسر كشور و بويژه در روستاها هستيم به طوري كه 995 خانه بهداشت و 2 هزار و 700 مركز درماني در اين دولت ساخته شده و بيش از 6 هزار مركز هم در دست تكميل است.

رييس جمهور در ادامه اقدامات دولت در زمينه توسعه شبكه ارتباطات و اينترنت به روستاها را مورد اشاره قرار داد و گفت: امروز دسترسي به ارتباطات و اينترنت يك ضرورت است و روستاييان با استفاده از اين امكانات مي توانند محصولات خود را به طور مستقيم به بازار عرضه كنند. لذا يكي از مواردي كه بر آن تأكيد دارم، ارتباط مستقيم توليد كننده و مصرف كننده است و مسير آن هم شبكه ارتباطات و اينترنت مي باشد و در طول اين دولت 25 هزار روستا به اينترنت وصل شدند و روز به روز بر تعداد آنها افزوده مي شود.

دكتر روحاني افزود: در طول اين دولت 3 هزار و 467 كيلومتر راه روستايي احداث شده و 7 هزار كيلومتر از راه هاي روستايي آسفالت شده است و اين به معناي آن است كه زيرساخت هاي روستايي گام به گام تكميل تر مي شود.

رييس جمهور گفت: 152 هزار شغل براي روستاييان ايجاد شده، اما نيازمند اشتغال بيشتري هستيم، لذا پاييز سال گذشته لايحه اي را با دو فوريت تقديم مجلس شوراي اسلامي كرديم تا 1.5 ميليارد دلار از صندوق توسعه ملي براي اشتغال روستاييان اختصاص يابد و از نمايندگان مجلس مي خواهم كه هر چه زودتر آن را در دستور كار قرار دهند. البته از گوشه و كنار شنيده مي شود كه برخي مي گويند اگر اين لايحه زودتر تصويب شود، مي تواند در انتخابات اثرگذار باشد، ولي معتقدم كه نبايد به اين مسايل زياد فكر كرد، چرا كه اگر جوان حتي يك ساعت زودتر مشغول بكار شده و اطمينان بيشتري از آينده شغلي خود داشته باشد، اين مسأله از ثواب و اجر بزرگي برخوردار است. لذا همه وظيفه داريم كه در اين زمينه تلاش كنيم و اينجا جايي است كه بايد سرعت عمل داشته باشيم.

دكتر روحاني افزود: در اين دولت براي 253  هزار و 691 هزار خانه روستايي تسهيلات پرداخت شده است. البته بايد براي آينده روستا كارهاي بزرگتري انجام شود و آنچه تاكنون انجام شده، گام هاي اوليه است.

رييس جمهور در ادامه ضرورت امنيت شغلي دهياران را مورد تأكيد قرار داد و گفت: امنيت شغلي دهياران از پايه ها و اساس رونق گرفتن كار و تلاش براي روستاها است و از وزير كشور مي خواهم، طرحي را كه در اين زمينه در كميسيون دولت مطرح است ، زودتر نهايي كرده و به هيأت وزيران ارايه دهد.

دكتر روحاني تصريح كرد: دهياران دلسوز، توانمند و غيور، واسطه دولت و ملت هستند و بايد بتوانند با خاطري آسوده فعاليت خود را دو چندان كنند.

رييس جمهور در ادامه استفاده از ظرفيت بانوان در مسئوليت مختلف مديريتي را به نفع كشور دانست و اظهار داشت: از اينكه بانوان بار مسئوليت هاي مختلف را بر دوش بگيرند كشور نفع مي برد و بايد توجه ويژه اي به اين بخش داشت. البته در شوراي عالي اشتغال هم تأكيد كردم كه امروز بايد، شغل را به داخل خانه ها وارد كنيم، تا بانوان به راحتي بتوانند، مشغول كار شوند.

دكتر روحاني تصريح كرد: بايد بدانيم كه عفت، حجاب، تقوا و اخلاق بانوان كشورمان هيچ منافاتي با كار و تلاش ندارد و بانوان ما  پرچمدار حجاب و عفاف هستند.

رييس جمهور با تأكيد بر لزوم ارايه تسهيلات ارزان قيمت به روستاييان گفت: بانك مركزي مكلف است براي همه وام هاي زير 100 ميليون روستاييان، تسهيلات لازم براي بازپرداخت بدون جريمه و ديركرد را اعمال كند و همه بانك ها نيز موظف هستند، اين وظيفه را انجام دهند تا روستاييان بتوانند در مسير توسعه كشور، گام بردارند.

دكتر روحاني افزود: به همه استانداران نيز تأكيد كردم كه در همه روستاها دسترسي به مراكز ورزشي براي جوانان و مخصوص بانوان ايجاد كنند، چرا كه ورزش موجب سلامت و نشاط جامعه است.

رييس جمهور خاطر نشان كرد: همچنان كه اقتصاد و علم بدون رقابت سالم به جايي نمي رسد، روستاها نيز براي رشد و تعالي خود، بايستي بين خود رقابت كنند.

دكتر روحاني 29 ارديبهشت را صحنه رقابت سالم و بزرگ ملي، توصيف كرد و گفت: همه بايد به اين صحنه وارد شويم، چرا كه اساس مردم سالاري رقابت هاي سالم انتخاباتي است و همه چشم هاي دنيا و منطقه به 29 ارديبهشت ايران دوخته شده است و دنياي امروز نقش ايران را به خوبي مي داند.

دكتر عبدالرضا رحماني فضلي وزير كشور نيز در اين همايش كه با حضور دهياران برگزار شده بود، دهياران را اجرايي ترين، موثرترين و بهنگام ترين مديران كشور توصيف كرد و گفت: دهياران به عنوان مردمي ترين، كم توقع ترين و پركارترين مديران كشور ، 24 ساعته در خدمت روستاييان به عنوان شريف ترين مردم كشورمان هستند.

وزير كشور در ادامه با اشاره به اينكه بيشترين زيان عدم توازن و تعادل در توسعه كشور نصيب روستاييان شده است، افزود: دولت تدبير و اميد در سه سال و نيم سپري شده از فعاليت خود و با وجود محدوديتهاي مالي تلاش كرده ، بخشي از اين عدم توازن را برطرف كند كه در اين مسير موفق بوده است.

رحماني فضلي اظهارداشت: دولت تدبير و اميد در راستاي تقويت مديريت روستاها به دست روستاييان 5345 دهياري جديد تاسيس كرده و از مجموع حدود 10 هزار ميليارد تومان اعتباري كه از سال 80 تا به حال به روستاها تخصيص داده شده، حدود 71 درصد آن در زمان فعاليت دولت يازدهم بوده است.

وي تصريح كرد: در مدت فعاليت دولت تدبير و اميد، حضور و استفاده از ظرفيتهاي زنان در دهياري ها با رشد 144 درصدي روبرو بوده است.

وزير كشور با اشاره به اينكه 31 روستاي نمونه در 31 استان كشور انتخاب شده كه در سال 96 به عنوان الگوي توسعه براي همه روستاهاي كشور معرفي خواهند شد، خاطرنشان كرد: واگذاري 22 درصد تجهيزات و ماشين آلات عمراني به روستاها و 56 درصد پايگاه آتش نشاني احداث شده در روستاها در دوران دولت تدبير و اميد انجام شده است.

دكتر سيد ابوالفضل رضوي معاون توسعه روستايي و مناطق محروم كشور نيز در اين همايش گفت: در دولت تدبير و اميد 2 نمايشگاه عرضه محصولات و توانمندي هاي روستاييان و عشاير برگزار شده كه سطح توانمندي هاي آنها، باعث حيرت شهرنشينان بوده است.

وي با اشاره به اينكه امروز در همه استانهاي كشور روستاهاي بدون بيكار داريم، اضافه كرد: در دولت تدبير و اميد براي اشتغالزايي پايدار و بهبود و افزايش درآمد روستاييان اقدامات و تدابير موثري به كار گرفته شد.

معاون توسعه روستايي و مناطق محروم كشور با اشاره به پرداخت تسهيلات با نرخ سود تك رقمي و حتي نرخ سود صفر به تشكلهاي اقتصادي روستاهاي مرزي اظهار داشت: در سال 95 مجموعا بيش از 150 هزار شغل در روستاها ايجاد شده است.

دكتر رضوي آبرساني به 5200 روستا، اتصال بيش از 22 هزار روستا به اينترنت پرسرعت، تحول جدي در عرصه راهسازي روستايي و اتصال اكثريت قريب به اتفاق روستاهاي بالاي 10 خانوار به شبكه برق و شبكه گاز را از ديگر خدمات دولت يازدهم به روستاها و روستانشينان ذكر كرد.


Powered by Tetis PORTAL