27 فروردين 1396 15:46:24
افتتاح سكوهاي گازي فازهاي ١٧، ١٨، ١٩، ٢٠ و ٢١ پارس جنوبي و بهره برداري از فاز يك طرح توسعه لايه هاي نفتي ميدان مشترك پارس جنوبي با دستور رييس جمهور

رييس جمهور در مراسم بهره‌برداري از 6 فاز منطقه انرژي پارس جنوبي:

ايران قدرتمند و عزت ايرانيان در سايه اقتصاد قدرتمند و مقاومتي است/27 فروردين 96 و افتتاح شش فاز پارس جنوبي روز ماندگار صنعت ، نفت و مديريت ايراني است/ آنان كه به بهشتي و هاشمي توهين كردند ، امروز شرمنده اند/ دو برابر كردن صادرات نفت و گرفتن حق ايران از بازار جهاني افتخار ملي است/ در رشد علمي جلوتر از همه ايستاده ايم/ انقلاب نكرديم كه يكديگر را تخريب و روبروي هم بايستيم

رييس جمهور در مراسم بهره‌برداري از 6 فاز منطقه انرژي پارس جنوبي، ايران قدرتمند و عزت ايرانيان را در سايه اقتصاد قدرتمند و مقاومتي دانست و تاكيد كرد: 27 فروردين 96 و افتتاح شش فاز پارس جنوبي روز ماندگار صنعت، نفت و مديريت ايراني و روز تحقق اقتصاد مقاومتي در صنعت نفت است.

حجت الاسلام و المسلمين دكتر حسن روحاني در اين مراسم كه روز يكشنبه در عسلويه برگزار شد، اظهارداشت: بهره‌برداري از بزرگترين سرمايه‌گذاري كشور در حوزه انرژي مايه افتخار است.

رييس‌ جمهور افتتاح همزمان چندين فاز در پارس جنوبي و بهره‌برداري از لايه نفت پارس جنوبي در كنار افتتاح چند پروژه پتروشيمي در اين منطقه را روزي تاريخي، بي‌نظير و فراموش نشدني توصيف كرد و گفت: اينكه ايران قدرتمند مي‌تواند در يك روز طرحهايي با بيش از 20 ميليارد دلار را در منطقه پارس جنوبي به بهره‌برداري برساند، افتخار بزرگي براي همه ايرانيان و روزي به يادماندني براي تاريخ صنعت نفت كشور محسوب مي‌شود.

دكتر روحاني در ادامه آيين افتتاح رسمي فازهاي 17، 18، 19 20، 21 ميدان گازي پارس جنوبي و افتتاح فاز يك طرح توسعه لايه‌هاي نفتي ميدان مشترك پارس جنوبي، اظهارداشت: امروز روز پر افتخاري براي كارگران و مهندسان صنعت نفت و مديريت صنعتي كشور است و روز عزت بيشتر براي ايرانيان محسوب مي‌شود كه در آن شاهد افتتاح بزرگترين سرمايه‌گذاري در صنعت نفت و گاز و پتروشيمي به دست مديران، جوانان و طراحان ايراني هستيم.

رييس‌ جمهور با اشاره به چهار بار حضور خود در منطقه پارس جنوبي طي فعاليت دولت يازدهم ، خاطر نشان كرد: هر بار كه به اين منطقه آمده‌ايم، شاهد گام‌هاي بلندي در توسعه و پيشرفت كشور بوده‌ايم.

دكتر روحاني با تأكيد بر اينكه بزرگترين هدف ما ايرانيان، ايران پيشرفته و پيشرو است، اظهار داشت: يادمان باشد كه بزرگترين هدف ما آن است كه ايران را به نقطه اوجي برسانيم كه همه ايرانيان در تاريخ در انتظار آن بودند.

رييس‌ جمهور با بيان اينكه از دوران پس از انقلاب اسلامي، روزهاي بزرگي در تاريخ كشورمان، شاهد بوديم، اظهار داشت: روز پيروزي انقلاب اسلامي، روز به اهتزاز در آمدن پرچم جمهوري اسلامي ايران و آراء مردم به جمهوريت و اسلاميت و روز پيروزي ملت ايران در 8 سال دفاع مقدس و نيز ايستادگي و مقاومت اين ملت، در برابر توطئه‌ جهاني تحريم عليه ملت بزرگ ايران از جمله روزهاي پرافتخار ملت ايران است و امروز نيز به فضل الهي، شاهد شكوفايي‌ها، مقاومت‌ها، ايستادگي‌ها و تلاش‌هاي اين ملت هستيم.

دكتر روحاني تصريح كرد: افتتاح و شروع به كار يك سكوي نفتي، پالايشگاه و فازهاي مختلف به معناي آن است كه كارگران، مهندسان و مديران، ماه‌ها و سال‌ها در گرما و سرما، دريا و زمين،  تلاش، فداكاري و ايثار كرده‌اند تا امروز ثمره كار آنها را مشاهده كنيم.

رييس‌ جمهور خاطر نشان كرد: ديروز در مراسم افتتاح ده‌ها پروژه صنعت دفاعي كشور، وقتي كه چندين طرح جديد موشكي و هواپيماي جنگنده و هلي‌كوپتر ملي به طور همزمان به افتتاح رسيد احساس غرور و افتخار كردم چرا كه در 8 سال دفاع مقدس، هر روز به فكر پيشرفت صنعت دفاعي كشور، براي قدرت سرزمين مقدس‌مان بوديم.

دكتر روحاني خاطر نشان كرد: زماني كه اقتصاددانان كشورمان، توانستند، تورم 45 درصد را تك‌رقمي كنند نيز روز افتخار براي ما ايرانيان بود. همچنين روزي كه شاهد بوديم رشد اقتصادي كشورمان بعد از 12 سال انتظار براي اولين بار از 8 درصد عبور كرد، نيز روز افتخاري براي همه ما ايرانيان بود.

رييس‌ جمهور اضافه كرد: روزي كه توانستيم در مقابل 6 قدرت جهاني حق ملت ايران را به كرسي بنشانيم و فرداي شب قدر 23 ماه رمضان، پيروزي بزرگي را در سايه دعاي مردم و رهبري عزيز و قدرت ديپلماسي كشورمان، شاهد بوديم، اين نيز روز افتخار ما ايرانيان بود.

دكتر روحاني خاطرنشان كرد: زماني كه طرح تحول سلامت در ايران به ثمر نشست و مردم در بيمارستان‌ها ، مجبور نبودند طلاي همسران و فرش زير پاي خود را بفروشند و همه ايرانيان در شهر و روستا تحت پوشش درماني قرار گرفتند، روز فخر و افتخار براي ما ايرانيان بود.

رييس‌ جمهور گفت: امروز نيز شاهد يك افتخار ديگري هستيم، چرا كه امروز روز تحقق اقتصاد مقاومتي است، صنعت نفت و مديران نفتي كشورمان در سال 95 و 96 روزهاي پرافتخاري را خلق كرده‌اند. آنان در طول چند ماه توانستند قدرت صادرات نفت خام و ميعانات را به 2 برابر افزايش دهند و وزير و مديران نفت كشورمان در اوپك توانستند، حق غصب شده ملت ايران را بازپس بگيرند و توليد نفت را در بازار جهاني همزمان با كاهش ديگر توليدكنندگان نفت به مرز قبل از تحريم برسانند. لذا 27 فروردين 96، روز ماندگاري براي صنعت نفت و گاز كشور، محسوب مي‌شود.

دكتر روحاني با تأكيد بر اينكه عزت ما در سايه اقتصاد مقاومتي است، گفت: امروز از يك طرف، شاهد امنيت و آرامش و صداي بلند آزادي ملت ايران در سراسر كشور هستيم و ان‌شاء‌الله شاهد مشاركت بزرگ ملت ايران نيز در 29 ارديبهشت خواهيم بود.

رييس‌ جمهور خاطر نشان كرد: اينكه امروز در يك ميدان مشترك از ميزان برداشت كشور همسايه در همين ميدان، سبقت مي‌گيريم و ظرفيت توليد از 240 ميليون متر مكعب گاز در آغاز بكار دولت يازدهم امروز بعد از 3.5 سال، به 575 ميليون متر مكعب رسيده است و به بيش از 2 برابر افزايش داشته است، نشانگر آن است كه "ما مي‌توانيم" لذا اگر با هم وحدت داشته باشيم و دست به دست هم بدهيم، «مي‌توانيم».

دكتر روحاني تصريح كرد: عزت، پيشرفت، آرامش و موفقيت دوباره و حركت به سمت قله‌هاي پيشرفت در صورتي است كه همه دست به دست هم بدهيم و به دنبال مسايل جزيي و پيش پا افتاده نباشيم.

رييس‌ جمهور خاطر نشان كرد: ملت ايران، ملتي فرهنگي و عاشق قرآن و اهل بيت(ع) بوده و عشق به اخلاق دارد، لذا نبايد اجازه داد تا فضاي جامعه با دروغ، تهمت و گفتن سخن خلاف، آلوده شود و بايستي اخلاق و رفتار ما نشانگر، راستگويي، شفافيت و احترام به حقوق يكديگر باشد.

دكتر روحاني با تأكيد بر اينكه بايد به بزرگان خود احترام بگذاريم، خاطر نشان كرد: همگان ديديم عده‌اي كه روزي به شهيد بهشتي توهين مي‌كردند، بعد از شهادت ايشان، سال‌ها شرمنده بودند، همچنين شاهد بوديم كه آنهايي كه روزي به آيت‌الله هاشمي رفسنجاني توهين مي‌كردند، امروز بعد از پرواز روح او به آسمان‌ها، شرمنده هستند، لذا نبايد كاري كرد كه در برابر افتخارات و بزرگان كشور، شرمنده باشيم.

رييس‌ جمهور تصريح كرد: بايد برادرانه در كنار هم و دستگير يكديگر باشيم و با نهايت صداقت با مردم سخن بگوييم، چرا كه ملت ايران، به دنبال صلح، آرامش، پيشرفت، امنيت و عزت بيشتر است.

دكتر روحاني با بيان اينكه ما مي توانيم به همه اين اهداف برسيم، گفت: ما انقلاب نكرديم كه رو در روي هم بايستيم و يكديگر را تخريب كنيم و براي تامين مواد غذايي دستمان به خارج از كشور باشد.

دولت به دنبال خودكفايي در گندم و صادرات آن و به فكر خودكفايي در گاز، نفت گاز و گازوئيل بود و ان شاءالله در زمينه بنزين هم خودكفا خواهيم شد.

رييس جمهور ادامه داد: همه انتظارات ملت ايران برآورده خواهد شد، چراكه ما يك قانون اساسي، رهبري، دولت و يك آرمان و انقلاب و يك ايران عزيز و سربلند داريم.

دكتر روحاني خاطرنشان كرد: امروز شاهد برداشته شدن يك قدم بزرگ در مسير پيشرفت كشور بوديم و روز خوشحالي و افتخار براي دولت و ملت ايران و روز غرور براي ايران و دوستداران ايران در جهان خواهد بود.

رييس جمهور با تاكيد بر اينكه ما بايد بتوانيم در همه زمينه گام هاي بزرگ را برداريم، گفت: ما بدنبال نوسازي ناوگان حمل و نقل كشور هستيم و مي خواهيم ايران را به كريدور بين المللي شمال - جنوب و شرق - غرب مبدل كنيم.

دكتر روحاني افزود: بزرگترين بنادر كشور تا پايان دولت يازدهم در چابهار و شمال كشور افتتاح مي شود تا كريدور شمال-جنوب را براي بهره برداري اقتصادي ايران راه اندازي كنيم.

رييس جمهور با اشاره به اقدامات دولت در زمينه آبرساني، برق  رساني، گاز رساني و ايجاد تحرك در روستاها و عمران شهري، اظهار داشت: ما بايد در زمينه رشد علم، دانش و فناوري تلاش كنيم و اين در حالي است كه ايران در سال گذشته از لحاظ پيشرفت كمي در ميان ٢٥ كشور بزرگ دنيا مقام اول را كسب كرده است.

دكتر روحاني با تاكيد بر اينكه پيشرفت در هر منطقه اي بايد براي ميزبانان آن نيز رفاه و پيشرفت را به دنبال داشته باشد، گفت: اگر در عسلويه و مناطق اطراف آن توسعه و پيشرفت در پارس جنوبي انجام مي شود، بايد مردم استان بوشهر و بويژه مردم منطقه هم از آن بهره مند شوند و بيشترين مشاغل كه ايجاد مي شود براي آنان باشد.

رييس جمهور ادامه داد: امروز به صراحت به وزير نفت مي گويم كه ما خواهان توسعه پايداري هستيم كه در آن سلامت هوا، زمين و آب هاي دريا و محيط زيست به عنوان اولين اولويت در آن مد نظر قرار داشته باشد.

دكتر روحاني خاطرنشان كرد: مسئله محيط زيست و نيازمندي هاي اوليه مردم براي ما اولويت دارد و مردم استان بوشهر و منطقه عسلويه و كنگان بايد در زندگي روزمره خود اين پيشرفت ها را شاهد باشند.

رييس جمهور افزود: دولت در لايحه اي حل مشكلات مردم در اين گونه مناطق را دنبال خواهد كرد.

مهندس بيژن زنگنه وزير نفت نيز در سخناني، بيست و هفتم فروردين 96  را روزي تاريخي، بي‌نظير و فراموش نشدني براي صنعت نفت كشور توصيف كرد و گفت: مجموعه‌اي كه امروز افتتاح مي‌شود، بزرگترين مجموعه‌اي است كه به طور همزمان در طول تاريخ صنعت نفت ايران افتتاح مي گردد و در اين طرح‌ها، توليد درون‌گرا، برون‌زا و دانش‌بنيان به خوبي، متجلي و متبلور است.

وزير نفت با بيان اينكه بخش اصلي اقدامات دولت يازدهم در اوج تحريم‌ها به سرانجام رسيده است، اظهار داشت: قابل باور نبود كه دولت يازدهم در طول 3.5 سال بتواند، 11 فاز پارس جنوبي را به سرانجام برساند. البته علاوه بر اين فازها دستاوردهاي مهم ديگري نيز در بخش‌هاي مختلف، صنعت نفت حاصل شده است.

مهندس زنگنه با تأكيد بر اينكه مي‌توان ايران را به طور جهشي توسعه داد، اظهار داشت: برجام فقط يك توافقنامه نبود، بلكه نقطه عطفي در تاريخ توسعه سياسي، اقتصادي و اجتماعي ايران است و امروز اين امكان فراهم شده كه  ايران در مسير توسعه از جهش برخوردار شود.

وي افزود: اگر به جاي نفرت‌پراكني و تشديد خشونت روحيه سازگاري، دوستي و همدلي براي ساختن ايران، شكل بگيرد، همگان شاهد جهش در توسعه كشور خواهيم بود.

وزير نفت پيگيري و نهايي كردن قراردادهاي نفتي را مورد تأكيد قرار داده و آن را باعث ايجاد اشتغال مولد در كشور دانست و گفت: با اجراي قراردادهاي نفتي مي‌توان برداشت از ميدان‌هاي مشترك را تكميل كرد.

مهندس زنگنه تصريح كرد: قاطعانه اعلام مي‌كنم كه مي‌توانيم قدرت اول پتروشيمي در منطقه و جهان باشيم و پارس جنوبي، نماد تمام‌نماي اقتصاد مقاومتي است.


Powered by Tetis PORTAL